AKTUELNI PROTESTI KAO JEFTINA MANIPULACIJA

Udruženje građana Institut za borbu protiv korupcije se od svog osnivanja statutom i idejom koja nas je okupila bori i boriće se protiv političke manipulacije građana u svakom smislu. Dešavanja u poslednjih nekoliko nedelja nepobitno dokazuju da se takav način političke borbe duboko ukorenio u naše društvo i da nastavlja da destabilizuje prilike u Srbiji. Smatramo da se protesti kojima se vrši jasna manipulacija od strane pojedinih organizacija moraju dovesti na transparentni nivo. Organizacije koje protestvuju protiv smene uredništva RTV - a nisu baš najjasnije iznele svoj stav osim da su protiv smene. Gotovo isti ljudi iz istih organizacija organizovano putuju iz Novog Sada u Beograd na proteste, pa se postavlja pitanje njihovog krajnjeg cilja i namere. Pitanje kako se ti isti protesti finansiraju i na koji način sprovode je takođe upitno, pogotovo ako uzmemo u obzir i proteste koji su najavljeni u Kragujevcu i Nišu.

Te iste organizacije pozivamo da se izjasne zbog čega je izostala ovako snažna reakcija kada je do brutalnih smena u uredništvu RTV - a došlo 2011. godine, kada je do rušenja objekata i nasilnog raseljavanja romske populacije dolazilo u nekoliko navrata u samom Beogradu ili kada su zbog pljačkaških privatizacija radnici u Srbiji tokom svojih štrajkova sekli sebi delove tela i štrajkovali glađu. Smatramo da je vređanje tih istih ljudi što su njihovi problemi tada prećutani, kao što se i sada prećutkuju.

Sramota je da se u prvi plan kao najveći problem u Srbiji stavljaju ove teme koje dobijaju toliki prostor u medijima da smo svi iznenađeni i da naravno zaključujemo da se sve sprovodi po diktatu spolja. Evidentno je da postoji jaka potreba određenih globalnih centara moći da se nestabilnost iz najužeg okruženja prelije i na Srbiju. Sramota je da se čitava zemlja drži u nekoj vrsti vanrednog stanja samo da bi nekoliko ljudi sačuvalo ili izgubilo fotelje koje su im očigledno draže od zemlje u kojoj žive.

Politička borba je demokratski proces i to je uslov za demokratsko društvo kojem svi težimo. Činjenica da u sklopu svih normalnih i za demokratska društva uobičajenih kadrovskih rotacija u medijskim javnim servisima niko nije ostao bez posla, niti sa umanjenom zaradom, direktno ukazuje na to da pomenuti protesti imaju bezobrazno politički karakter.

Laži, manipulacija i obmane će unazaditi politički naše društvo, stoga smatramo da je potreba očuvanja stabilnosti srpskog društva od životnog značaja za svakog građanina i da uprkos svim teškoćama i problemima kroz koje prolazimo i kao pojedinci i kao zajednica tu vrednost nećemo olako ispustiti iz svojih ruku. Stabilnost svakog društva se mukotrpno gradi i stiče, a nepromišljenim potezima veoma lako gubi.

Postoje gorući problemi širom Srbije koji su nastali u predhodnom periodu zbog lošeg i neodgovornog obavljanja vlasti i treba da se stide svi oni koji misle da zamenom teza, banalizovanjem stvari kao i manipulacijom građana mogu skrenuti pažnju sa suštinskih problema koja more ovo društvo i koje treba rešiti!!!

Zbog toga Udruženje građana Institut za borbu protiv korupcije poziva sve građane Novog Sada i Vojvodine da u petak 17. juna u 18 časova dođu ispred zgrade RTV Vojvodine, da mirnim skupom podsetimo da je stabilna i demokratska Srbija zemlja u kojoj želimo da živimo!!!!